09-400 Płock; Pasaż Vuka Karadzica 1; tel. 024 3642680; tel/fax 024 3642681
rosja angielski strona główna

szkola1

 "Teatralne rozmaitości" - Jedynka nocą

23/24 listopada 2012 r.

 

23 listopada 2012 r. w szkole Podstawowej nr 1 w Płocku miała miejsce czwarta już z kolei impreza z cyklu "Jedynka Nocą" zainicjowana przed dwoma laty przez dyrektora szkoły - p. Tadeusza Ciastkowskiego.

Poprzednia noc poszerzyła zainteresowania uczniów Jedynki przedmiotami ścisłymi - przyroda i matematyką. Organizatorki tegorocznego spotkania - p. Ewa Łada i p. Grażyna Zombiert po raz kolejny odwołały się do dziecięcej wyobraźni, która nie zna granic. Szkoła zamieniona na jeden wieczór i noc w teatralne wnętrze pomogła uczniom, ich rodzicom i zaproszonym gościom przenieść się w zaczarowany świat, gdzie nic nie musi być dosłowne i kojarzyć się ze szkolną codziennością. Było to spotkanie z ruchem, barwą, muzyką i pięknym słowem, mające rozbudzić wrażliwość, wzruszyć, zachwycić, pozwolić dzieciom na podróż do innego świata, skąd powróciły z zasobem nowych wrażeń i wiedzy.

Nauczyciele Jedynki weszli we współpracę z Teatrem Dramatycznym w Płocku, Młodzieżowym Domem Kultury i gimnazjum nr 6, korzystając z bliskiego sąsiedztwa, a także przede wszystkim z otwartości i życzliwości tych placówek.

Uczniowie Gimnazjum nr 6 pod kierunkiem p. Ewy Bembenisty odkryły przed dziećmi magię teatralnego przedstawienia i poprzez krótkie warsztaty odwołały się do zasobów dziecięcej kreatywności.

Po zabawach w szkole uczniowie Jedynki w korowodzie ze światłami wyruszyli na spotkanie z Melpomeną w Teatrze Dramatycznym, które okazało się dla jego uczestników wielką niespodzianką. Nad całością przedsięwzięcia czuwał p. Leszek Skierski. Grupę dzieci wraz z nauczycielami poprowadził po ciemnych korytarzach i zaułkach teatru jego dyrektor - p. Marek Mokrowiecki. Zwiedzający mogliby używać tylko latarek. Emocje dzieci rosły, gdyż w drodze towarzyszyły im tajemnicze, a nawet straszne odgłosy, budzące grozę rekwizyty, milczące postacie, wreszcie duchy? Nocny pobyt w teatrze zakończył się spotkaniem z aktorami - pp. Dorotą i Szymonem Cempura oraz p. Piotrem Bałą, którzy ze sceny spowitej w półmroku odpowiadali na zaskakujące czasem pytania dzieci.

Wizyta w Teatrze Dramatycznym pozostanie na pewno dla uczniów Jedynki niezapomnianym przeżyciem. Po powrocie do szkoły pełni wrażeń mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę, a nawet wcielić się w aktorów, uczestnicząc w finale konkursu "Teatralne rozmaitości". Cały wieczór i noc upłynęły w atmosferze niezwykłości, oderwania od szkolnej rutyny, a także twórczego stosunku do nauki.

Podczas spotkania wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście mieli okazję podziwiać osiągnięcia uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 pracujących metodą innowacji z języka angielskiego pod kierunkiem p. Natalii Koteckiej i innowacji muzycznej pod kierunkiem p. Anny Czachorowskiej, a także obejrzeli przedstawienie pacynkowe świetlicowego teatrzyku pod kierunkiem p. Iwony Szymańskiej. Zapoznali się też z prezentacją multimedialną o teatrze przygotowaną przez p. Luizę Podgajną i p. Konrada Bittnera.

W organizację nocy włączył się zespół nauczycieli: p. Joanna Wiśniewska, p. Wioletta Antczak, p. Grażyna Kazimierczak, p. Ewa Chabowska, p. Renata Krajewska-Wojnarowska, p. Agnieszka Kowalewska, p. Zofia Wochowska.

 

 

* opracowanie - Grażyna Zombiert
* fotografie - archiwum szkoły

 

 


 

- powered by Joomla! -