Lekcje twórczości

Od września 2010 w naszej szkole prowadzone są zajęcia rozwijające twórczość w klasach 2-4. Odbywają się one raz w tygodniu w trzech grupach wiekowych pod opieką p. Małgorzaty Roszko -nauczyciela plastyki, p. Renaty Krajewskiej -Wojnarowskiej-logopedy oraz p. Małgorzaty Pikulskiej -reedukatora.
Hasłem przewodnim całego programu jest podróż "Na Tęczy". Podczas spotkań dzieci podróżują po tęczowych krainach, spotykają niezwykłych bohaterów, konstruują ciekawe instalacje dzięki czemu poszerzają swoją wiedzę fizyczno-geograficzno- przyrodniczą, pogłębiają zasób słownictwa oraz umiejętności polonistyczne i plastyczno-techniczne.

Pierwsze zadanie twórcze
Zadaniem, które wzbudziło najwięcej emocji i zainteresowania było wykonanie portretu twórczego nauczyciela. Wyobraźnia dzieci przekroczyła wszelkie granice szkolnych kanonów. Stworzony nauczyciel okazał się być człowiekiem wszechstronnym, posiadającym nieskończenie wiele umiejętności. Niewtajemniczonych mógł przerażać widok trojga oczu lub trzech par rąk, ale przy bliższym przeanalizowaniu postaci można było odkryć znaczenie wszystkich elementów. Według dzieci najważniejszą cechą twórczego nauczyciela jest jego wielkie serce świadczące o zainteresowaniu losem dzieci, okazujące przyjaźń i zaangażowanie w pracę z nimi.
Najciekawsza praca wzbogaciła galerię podczas szkolenia nauczycieli w MSCDN prowadzonego przez p. K. J. Szmidta.

Twórczy Mikołaj
Niespodzianką dla uczestników były odwiedziny Mikołaja, który obdarował ich drobnymi upominkami. W zamian za upominki dzieci miały możliwość wykonania kilku twórczych, nietypowych, ciekawych zadań.

Międzyszkolny Festiwal Twórczości
W ramach lekcji twórczości uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Roszko i p. Małgorzaty Pikulskiej uczestniczyli w Międzyszkolnym Festiwalu Twórczości w SP nr 11 w Płocku. Nasza grupa składała się z czworga zawodników, którzy wzięli udział w zajęciach związanych z podróżą do wnętrza wulkanu. Wcielając się w postacie naukowców wykonali pojazdy, którymi mogliby dotrzeć do środka wulkanu. Po określeniu warunków panujących w wulkanie i zapoznaniu się z mieszkającymi tam istotami wymyślali ekwipunek, który należałoby zabrać w taką podróż. Udział w festiwalu był dla nas prawdziwą przygodą, pełną niespodzianek, nowych doświadczeń i inspiracji. W drodze powrotnej do szkoły wyczerpani gorącą wulkaniczną lawą ładowaliśmy akumulatory w pobliskim barze. Podczas kolejnego spotkania grup twórczych uczestnicy Festiwalu zabrali w podróż do wnętrza wulkanu swoich szkolnych kolegów. Wykonane prace ozdobiły tablicę na szkolnym korytarzu.

"Zadanie na już"
W ramach przygotowań do Festiwalu Twórczości uczestnicy zajęć wykonywali różne zadania polegające na twórczym, sprawnym i bezkonfliktowym rozwiązywaniu problemów. W jednym z "Zadań na już" należało wykonać przyrząd, za pomocą którego będzie można wyłowić krążki znajdujące się na dnie misy z wodą. Młodzi twórcy nawet nie zdawali sobie sprawy, że ta praca przyniesie im wiele radości i satysfakcji.

Dzień Dziecka "Na Tęczy"
Z okazji Dnia Dziecka opiekunowie grup przygotowali wszystkim dzieciom podróżującym po tęczy liczne niespodzianki. Były zestawy kreatywne dla chłopców i dziewczynek oraz smakowite zapiekanki i soczki. Spotkanie przy wspólnym posiłku wzmocniło więzi i zintegrowało grupy.