Akademia Lwa Honorka

Kategoria: projekty

Program edukacyjno - profilaktyczny "Akademia Lwa Honorka"

Organizator: Zespół Profilaktyki Straży Miejskiej w Płocku

Projekt objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka, Mazowieckiego Kuratora Oświaty

oraz patronatem medialnym Katolickiego Radia Diecezji Płockiej.

W programie bierze udział klasa 2a

Akademia Lwa Honorka” to program edukacyjny, składający się z cyklu słuchowisk i zajęć profilaktycznych. W każdą środę o godz. 10.10 na antenie Katolickiego Radia Diecezji Płockiej, każde dziecko może wysłuchać przygód Lwa Honorka. W audycji Honorek jest ukazany jako dziecko, aby ułatwić młodym słuchaczom identyfikację z głównym bohaterem i jego problemami. Lew Honorek popadając w różnego rodzaju tarapaty, ukazuje dzieciom jak należy postępować w sytuacjach niebezpiecznych i w jaki sposób takich sytuacji unikać.
Założenia programowe „Akademii Lwa Honorka” realizowane są poprzez:
– Słuchowiska i audycje radiowe emitowane w Katolickim Radiu Diecezji Płockiej w każdą środę (z wyłączeniem dni wolnych od nauki), o godzinie 10.10.
– Udział w ogłaszanych konkursach o różnorodnej tematyce (z zakresu profilaktyki uzależnień, przemocy oraz ogólnie rozumianego bezpieczeństwa).
– Spotkania z Lwem Honorkiem na terenie wylosowanej placówki i udział dzieci w nagraniu audycji.
– Spotkania z dziećmi podczas różnorodnych eventów i zabaw.
– Spotkanie z dziećmi podczas festynu podsumowującego realizację programu.
– Stronę internetową Facebook pn. „Akademia Lwa Honorka” oraz stronę internetową Straży Miejskiej w Płocku.
– Plakaty, gazetka informacyjna itp.
Słuchając dziecko musi skupić uwagę. Stara się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, gdyż wie, że jutro może odwiedzić je lew Honorek i zapytać o szczegóły z audycji. Dzięki temu u młodych słuchaczy wyrabia się umiejętność koncentracji niezbędna w nauce w przedszkolu czy szkole. Ćwiczy także spostrzegawczość. Dzięki słuchaniu opowieści wyrabia się kreatywne myślenie, w celu przełożenia słów i dźwięków na obraz.